مرتضی رحمانیان یزدی
مدیر کل حراست استانداری

   
۱۳۹۵/۱۱/۲۸

حفاظت اسناد و مدارک طبقه بندی شده

یکی از اهداف حفاظتی ؛ اسناد ، مدارک و اطلاعات هستند . حفاظت از اسناد و مدارک یکی از مهمترین اقدامات تأمینی درجهت صیانت وحفاظت از منابع اطلاعاتی و حیاتی هر نظام سیاسی وامنیتی به ویژه سازمان های اطلاعاتی به شمارمی آید .
از آنجا که اسناد و مدارک (طبقه بندی شده ) مربوط به دوایر دولتی و سازمان های اطلاعاتی حاوی مطالب و اخبار و اطلاعاتی هستند که بعضاً نقاط ضعف وقوت ، برنامه ها و طرح ها ، رویه های کاری ، وضعیت نیروها ، امکانات ومقدورات سازمانی را منعکس می سازد ، از این رو سازمان های اطلاعاتی حریف و گروه های مخالف ومعاند داخلی تمامی سعی خود را درجهت جمع آوری ودست یابی به این گونه اسناد ومدارک معطوف نموده ودراین راستا از عوامل انسانی و ابزارهای فنی والکترونیکی مختلفی برای نیل به مقصود استفاده می نمایند .
به طور کلی هنگامی که تصور شود ، افشاء و یا دسترسی عوامل غیرمجاز ویا مفقود شدن یا وارد آمدن خسارت فیزیکی به سندی برای منافع کشور  ، سازمان ، مؤسسه ویا افرادی زیان آور باشد ، لازم است برای حفاظت ومراقبت از آن اسناد تلاش وبرنامه ریزی نمود وترتیبات حفاظتی به خصوص به اجرا درآید ، تا حفاظت سند تضمین گردد . این ترتیبات حفاظتی می بایست شامل دستوراتی درمورد چگونگی رفتار با سند برای تمام عمر آن باشد ، تا اولاً اطمینان حاصل گردد ، تنها افرادی که صلاحیت ونیاز به آن سند خاص را دارند به آن دسترسی خواهند داشت ، ثانیاً از آسیب پذیری فیزیکی سند در قبال تهدیدات مختلف جلوگیری نماید .
اسناد و مدارک طبقه بندی شده هر کشور جزء دارایی های با ارزش آن محسوب شده وحفاظت از آنها برمبنای دلایل عقلی وقانونی اجتناب ناپذیر بوده ویکی از وظایف واحدهای مسئول دراین رابطه می باشد ، زیرا افشای آنها ودسترسی افراد غیر مجاز بویژه دشمنان ، رقبا وکسانی که به هردلیلی به دنبال سوء استفاده از آن اسناد واطلاعـات می باشند ضربات جبران ناپذیری براساس حکومت ، منافع ملی ، منافع کشور ویا یک سا زمان وارد می کند .
اقداماتی که برای حفاظت اسناد به عمل می آید به مقدار زیادی به سطح طبقه بندی حفاظتی آن بستگی دارد هرچه سطح طبقه بندی سندی بالاتر باشد ، برای حفاظت آن باید تلاش بیشتری به عمل آید . علاوه برآن شرایط زمانی ، مقدورات قانونی وسازمانی، زمان ومکان نگهداری نیز از جمله عواملی هستند که دراین رابطه نقش دارند.
از صدر اسلام تاکنون درارتباط با دین مبین اسلام ومکتب الهام بخش تشیع و همچنین درکشورهای مختلف افشاء غیرمجاز اطلاعات و اسناد طبقه بندی شده مشکلات عدیده ای برای حکومت ها ، دولت ها وسازمان ها ایجاد کرده وبعضاً موجب بروز جنگ ها وآشوبهایی شده و خسارت های سنگین جانی ومالی به ملت ها تحمیل نموده است .
فرآیند تولید ، گردش ونگهداری اسناد طبقه بندی شده وبهره برداری بهینه از آنها و انجام امور حفاظتی مربوط و نظارت برواحدهای زیر مجموعه مستلزم استقرار یک نظام صحیح واصولی درامر حفاظت از اسناد واجرای دقیق آن از سوی مدیران وکارکنان می باشد . دسترسی و افشای غیرمجاز اسناد ومدارک طبقه بندی شده دلایل متعددی دارد که از مهمترین آنها عدم شناخت و آگاهی نسبت به ارزش اطلاعات واسناد طبقه بندی شده دراختیار، عدم اطلاع ازتبعات افشاء آنها ، سهل انگاری ، بی توجهی و بی دقتی درانجام وظایف محوله اداری واصول حفاظتی است .

 


منبع : حراست
۵۴۶۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان